Prowadzenie działalności hotelarskiej w turystycznym regionie, jak przykładowo Jelenia Góra, Karpacz, czy Szklarska Poręba, to ogromne możliwości, ale również wyzwania. Dynamiczny rynek wynajmu krótkoterminowego oraz specyfika branży turystycznej wymagają znajomości przepisów prawnych, które są skomplikowane i często się zmieniają. Odpowiednio sporządzone umowy, znajomość lokalnych regulacji oraz skuteczne i szybkie reagowanie na problemy, to fundamenty bezpiecznego i efektywnego prowadzenia biznesu hotelarskiego. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi prawnik dla hoteli, oferujący obsługę prawną dla sektora hotelarskiego dostosowaną do potrzeb właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców z branży hotelarskiej. Prowadzimy kompleksową obsługę prawną także dla apartamentów, pensjonatów i innych obiektów noclegowych. Skontaktuj się z nami, a zadbamy o to, aby Twój biznes rozwijał się w stabilnych i bezpiecznych warunkach prawnych. Działaj z nami i skoncentruj się na tym, co najważniejsze – satysfakcji swoich gości i wzroście przychodów.
Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu.
Dlaczego warto powierzyć nam Twoją sprawę?
Dzięki zdobytemu na przestrzeni lat doświadczeniu w obsłudze prawnej podmiotów z branży hotelarskiej wiem, jak sprostać wyzwaniom, przed którymi stają właściciele hoteli i apartamentów w regionach turystycznych. W bieżącej obsłudze prawnej uwzględniam specyfikę działalności hotelarskiej, sezonowość rynku oraz wymagania klientów. Moim celem jest wsparcie prawne w turystyce, które minimalizuje ryzyka, a jednocześnie wspiera rozwój i profesjonalny wizerunek Państwa obiektów. Obsługa obiektów noclegowych to nie tylko tworzenie dokumentacji prawnej. Istotną rolę odgrywają także imprezy okolicznościowe, gdzie ważne jest sprecyzowanie zakresu świadczonych usług. W sytuacjach konfliktowych preferuję polubowne metody rozwiązywania sporów z najemcami, pracownikami, czy kontrahentami. W razie potrzeby moja Kancelaria reprezentuje klientów w sądach i instytucjach. Dbam o to, by każdy klient czuł się pewnie, prowadząc działalność w dynamicznym otoczeniu rynku turystycznego. Oferuję doradztwo w zakresie zgodności z przepisami branżowymi, takimi jak regulacje sanitarne, przeciwpożarowe, czy wymogi prawa miejscowego.
W branży hotelarskiej, szczególnie w dynamicznych regionach turystycznych, przepisy prawa hotelarskiego zmieniają się często, wprowadzając nowe wymogi i obowiązki dla przedsiębiorców.
Dostosowanie działalności do aktualnych regulacji prawnych w turystyce, takich jak przepisy sanitarne, RODO czy lokalne uchwały związane z wynajmem krótkoterminowym, jest kluczowe dla uniknięcia kar i problemów prawnych. Stąd na bieżąco monitoruję zmiany w prawie, oferując wsparcie w ich wdrożeniu. Dzięki temu moi klienci mogą prowadzić swój biznes w sposób zgodny z przepisami, koncentrując się na rozwoju i obsłudze gości, bez obaw o konsekwencje prawne wynikające z zaniedbań lub nieznajomości nowych regulacji.
Zapraszam do skorzystania z moich usług prawnych, aby zapewnić bezpieczeństwo prawne Państwa działalności hotelarskiej.
Rozpoczęcie działalności hotelarskiej wymaga przemyślanych decyzji oraz odpowiedniego przygotowania pod względem prawnym. Powinniśmy przystąpić do przygotowania dokumentacji do rejestracji działalności w odpowiednich rejestrach. Tu prawnik dla hoteli odgrywa kluczową rolę.
Sprawdzamy, jakie zezwolenia i zgłoszenia są wymagane dla konkretnego rodzaju działalności (np. hotel, pensjonat, apartamenty na wynajem krótkoterminowy). Przygotowujemy dokumentację niezbędną do zgłoszenia działalności hotelarskiej do ewidencji prowadzonej przez urząd gminy lub miasta. Reprezentujemy obiekt hotelarski w kontaktach z urzędami i instytucjami, takimi jak Powiatowy Inspektorat Sanitarny czy Państwowa Straż Pożarna.
Obsługa prawna hoteli koncentruje się także na przygotowaniu procedur wewnętrznych, typu regulaminy porządkowe, kontrakty, jak i uzyskaniu niezbędnych koncesji i licencji.
Dbam o przygotowanie specjalistycznych umów z podmiotami współpracującymi typu: biura podróży, organizatorzy imprez, inni usługodawcy. W przypadku chęci wprowadzenia zmian organizacyjnych, prawnik dla hoteli wydaje opinie prawne, które mogą pozytywnie wpłynąć na dalszą przyszłość obiektu.
Dzięki temu może skupić się na rozwijaniu biznesu w stabilnych i bezpiecznych warunkach prawnych.
Określenie Twoich potrzeb
1Analiza problemu prawnego i dobór odpowiedniego rozwiązania
2Aktywna i efektywna obrona Twoich interesów
3Osiągnięcie sukcesu. Wygrana sprawa to nasz wspólny cel.
4Prowadzona przeze mnie kancelaria oferuje kompleksową pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i sporów z najemcami, które mogą powstać w codziennej działalności hotelarskiej. Rozpoczynam od sporządzenie odpowiedniej umowy najmu, która wymaga szczególnej dbałości o relacje z najemcami. Wierzę, że z odpowiednio przygotowaną dokumentacją i wsparciem prawnym można skutecznie ograniczyć ryzyko konfliktów oraz zadbać o stabilność działalności hotelarskiej. Obsługa obiektów noclegowych to przede wszystkim precyzyjne określenie warunków najmu, ochrona przed zniszczeniem mienia, zabezpieczenie płatności i jasna procedura reklamacyjna. Usługi prawne dla kompleksów wypoczynkowych to także obsługa spraw dotyczących zniszczenia mienia, odmowy zapłaty za pobyt lub usługi dodatkowe, czy konfliktów wynikające z różnicy oczekiwań gości wobec rzeczywistego standardu obiektu (np. spór o niedziałające udogodnienia). Biorę udział w negocjacjach, reprezentuję klientów w sądzie, jak i w postępowaniu egzekucyjnym. Kluczowa jest szybkość działania - szybka windykacja zwiększa szansę na odzyskanie długu! Dzięki doświadczeniu w regionach turystycznych, takich jak Karpacz i Szklarska Poręba, rozumiem unikalne wyzwania i potrzeby branży w zakresie zatrudniania pracowników. Jest to szczególnie ważne z racji sezonowości branży. Pomagam w rozwiązywaniu sporów z pracownikami, przygotowywaniu umów, regulaminów pracy oraz w reprezentacji przed sądem pracy, zapewniając zgodność działań z przepisami i minimalizując ryzyko konfliktów. Dzięki pomocy prawnej masz pewność, że każda sytuacja jest zarządzana profesjonalnie i zgodnie z przepisami prawa.
By założyć działalność hotelarską, należy zarejestrować firmę w CEIDG lub KRS. Wymagane jest również spełnienie szeregu wymogów budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych, które będą weryfikowane przez odpowiednie organy (PINB, SANEPID, Straż Pożarna). Prawo hotelarskie nakazuje by obiekt był zgłoszony do ewidencji obiektów turystycznych. Dodatkowo potrzebne mogą być specjalistyczne dokumenty jak zezwolenia na sprzedaż alkoholu, umowy z ZAiKS, czy regulaminy wewnętrzne zgodne z przepisami prawa.
Usługi prawne dla kompleksów wypoczynkowych obejmują pomoc w opracowaniu umów o pracę, oraz regulaminów pracy i wynagradzania dostosowanych do specyfiki branży hotelarskiej. Doradztwo dotyczy kwestii związanych z czasem pracy, prawami pracowniczymi oraz rozwiązaniem stosunku pracy.
Obsługa prawna hoteli i apartamentów obejmuje głównie bieżące doradztwo w zakresie regulaminów, umów z gośćmi oraz kontraktów z dostawcami i partnerami. Kancelaria zapewnia wsparcie w rozwiązywaniu kwestii szkód w obiekcie, w tym odpowiedzialnością wobec gości czy dostawców usług. Pomagamy w przygotowaniu i negocjacji umów z dostawcami, animatorami oraz organizatorami wydarzeń, dbając o zabezpieczenie interesów hotelu i zgodność z przepisami prawa.
Prawo hotelarskie nakłada na właścicieli obiektów noclegowych konieczność przestrzegania przepisów z różnych dziedzin prawa. Kluczowe są regulacje dotyczące działalności gospodarczej, prawa budowlanego (np. odbiory techniczne i zmiana sposobu użytkowania obiektów), sanitarno-epidemiologiczne (SANEPID) oraz przeciwpożarowe. Istotne są również regulacje prawa pracy w relacjach z personelem, prawa cywilnego przy umowach z dostawcami, kontrahentami, czy najemcami. Nie można być obojętnym na przepisy podatkowe, jak i te dotyczące opłat klimatycznych, planowania przestrzennego, zezwolenia na sprzedaż alkoholu itp.
Prawnik dla hoteli prowadzi doradztwo prawne na tle niewywiązywania się z warunków umowy najmu, jak przykładowo brak płatności. Pomoc prawna obejmuje również przygotowywanie i negocjowanie umów najmu, dbając o zabezpieczenie interesów właścicieli. Reprezentujemy Klientów w postępowaniach sądowych. Nie są nam obce tematy związane z usuwaniem najemcy z lokalu, rozwiązaniem umowy, czy roszczeniami za uszkodzenia mienia.
Kontrola zgodności działalności hotelarskiej z przepisami prawa turystycznego, to kluczowy aspekt obsługi prawnej hoteli. Pomagamy w analizie i dostosowywaniu umów, regulaminów oraz procedur do obowiązujących norm prawnych, takich jak przepisy dotyczące organizacji turystyki, ochrony konsumentów, ewidencji obiektów turystycznych. Z nami będziesz na bieżąco z nowymi regulacjami w zakresie opłat turystycznych, czy obowiązków informacyjnych wobec gości.
Formalności administracyjne dotyczące zezwoleń na prowadzenie działalności hotelarskiej są niezwykle istotne. Legalne prowadzenie działalności wymaga spełnienia szeregu wymogów prawnych jak zgłoszenie obiektu do ewidencji obiektów turystycznych, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, uzyskanie zezwoleń sanitarno-epidemiologicznych, czy przeciwpożarowych. Niektóre aspekty działalności wymagają uzyskania koncesji lub licencji. Tu możesz liczyć na pełne wsparcie prawnika!
Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka oferuje Państwu możliwość skorzystania z usług za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wizyty w siedzibie Kancelarii we Wrocławiu lub Jeleniej Górze.
Porady skierowane są głównie do osób, które w wygodny, prosty i szybki sposób chcą uzyskać poradę prawną, opinię prawną lub sporządzić pismo procesowe drogą elektroniczną.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka
Zapraszamy do siedziby głównej we Wrocławiu oraz filii w Jeleniej Górze