Separacja we Wrocławiu

kancelaria adwokacka Adwokat Lidia Kowalska
W ramach specjalizacji Sprawy rodzinne Wrocław:

Separacja we Wrocławiu jako dziedzina prawa rodzinnego stanowi główny obszar działalności Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka. Doświadczenie Kancelarii w prowadzeniu spraw o separację obejmuje nie tylko porady prawne. Doradztwo koncentruje się również na aktywnym dialogu z Klientem oraz udzieleniu odpowiedniego wsparcia.

Co daje separacja?

Separacja małżeńska stanowi okres przejściowy w związku małżeńskim. W trakcie trwania separacji, małżonkowie mogą podjąć decyzję, że chcą do siebie wrócić lub się rozstać.

Zgodnie z art. 61¹ §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, orzeczenia przez sąd separacji.

Zupełny rozkład pożycia między małżonkami ma miejsce w sytuacji, gdy doszło do ustania wspólnego życia małżonków na wszelkich jego płaszczyznach. Najczęściej zerwanie małżeńskiej więzi dotyczy więzi duchowej (uczuciowej), fizycznej (intymnej) oraz gospodarczej.

Separacja w przeciwieństwie do rozwodu jest orzekana przez sąd, w sytuacji gdy dochodzi do ustania wspólnego życia między małżonkami. Nie jest jednak jeszcze konieczne rozwiązanie małżeństwa.

Warunkiem orzeczenia separacji jest brak negatywnych przesłanek, a mianowicie jeżeli:

 • wskutek separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
 • z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, czyli byłoby nieuczciwe, krzywdzące.

Wystąpienie jednej w powyższych przesłanek powoduje, że orzeczenie separacji jest niedopuszczalne.

Separacja a rozwód – najważniejsze różnice

Decydując się na orzeczenie separacji lub rozwodu, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Zanim jednak zdobędziesz się na podjęcie odpowiednich kroków prawnych, musisz wiedzieć czym różnią się obie te instytucje.

Separacja:

 • charakteryzuje się zupełnych zerwaniem więzi małżeńskich,
 • nie powoduje ustania związku małżeńskiego, nie jest więc możliwe zawarcie nowego związku,
 • może być zniesiona tj. zakończyć się pozytywnie i spowodować odbudowę związku małżeńskiego

Rozwód:

 • powoduje zupełny i trwały rozkład pożycia,
 • charakteryzuje się nieodwracalnością,
 • daje możliwość wstąpienia w nowy związek małżeński,

Jeśli potrzebujesz porady prawnej w celu określenia, które z powyższych rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią.

Kiedy separacja zamienia się w rozwód?

Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi rozwodu i jego żądanie jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. W sytuacji gdy orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

Adwokat – separacja we Wrocławiu

Adwokat Lidia Kunicka świadczy doradztwo prawne niezależnie od etapu postępowania. Jako adwokat rodzinny reprezentuje Klientów przed sądami wszystkich instancji.

Kancelaria zapewnia m.in.:

 • doradztwo prawne,
 • pomoc w skompletowaniu dokumentacji,
 • pomoc w prowadzonych między stronami negocjacjach,
 • sporządzanie pism procesowych związanych ze sprawą,
 • reprezentację przed sądami do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.​

Celem odpowiedniego przygotowania do sprawy o separację we Wrocławiu, zaleca się kontakt z adwokatem, już na wstępnym etapie. Nie tylko przyspieszy to znacznie postępowanie, ale da Ci poczucie bezpieczeństwa prawnego.

Wniosek o separację, jak go złożyć?

Postępowanie sądowe o orzeczenie separacji jest podobne do procesu o rozwód. Z tą różnicą, że małżonkowie mogą złożyć wniosek o zgodne orzeczenie separacji. Wówczas gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, dopuszcza się wydanie orzeczenie już na pierwszej rozprawie. Postępowanie jest szybsze i tańsze. Sąd nie bada bowiem kwestii winy.

Jeśli pomiędzy małżonkami brak jest zgody, konieczne staje się złożenie pozwu o separację do sądu okręgowego. Właściwość Sądu ustalana jest ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, gdy choć jeden z nich w tym okręgu jeszcze mieszka. W braku takiej podstawy, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a jeśli tego miejsca nie sposób określić – sąd miejsca zamieszkania powoda. Żądać orzeczenia separacji może każdy z małżonków. W sprawach o separację, podobnie jak przy rozwodzie, sąd rozstrzyga nie tylko kwestię winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Przedmiotem postępowania są również sprawy związane z:

 • władzą rodzicielską nad dziećmi,
 • kontaktami małżonka z dziećmi,
 • alimentami na dzieci,
 • zasadami korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania oraz
 • podziałem majątku.

W sprawie o separację, tak jak przy rozwodzie, możliwe jest wstąpienie przez małżonka z żądaniem zasądzenia alimentów na jego rzecz. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz w zakładce ,,Alimenty”.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w powyższej tematyce to zachęcamy do kontaktu z Kancelarią również za pośrednictwem formularza ,,porady prawne online”.

Wymieniony katalog spraw z zakresu prawa rodzinnego nie ma charakteru zamkniętego. Jeżeli Twoja sprawa nie została w nim wymieniona, skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Adwokat Lidia Kunicka, celem doboru skutecznego rozwiązania prawnego.

Prawo rodzinne to nie jedyny obszar działalności Kancelarii. Pozostały obszar specjalizacji Kancelarii znajdziesz w zakładce ,,Specjalizacje”.

W ramach specjalizacji Sprawy rodzinne Wrocław:
Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka

Zapraszamy do siedziby głównej we Wrocławiu oraz filii w Jeleniej Górze

G LG L
12:07 21 Dec 22
Jako niesłyszący Klient jestem wdzięczny tej Adwokatki, starała się jak może, oczywiście wszystko... załatwiła w mojej sprawie i dokładnie ustaliła co i jak. Dziękuję, i gorąco polecam na przyszłość!czytaj więcej
Paweł WiencekPaweł Wiencek
07:54 17 Dec 22
Pani Mecenas dokonała w mojej sprawie rzeczy - wydawało się - niemożliwych. Cały czas bieżący... kontakt i pełne zaangażowanie. Gorąco polecam skorzystanie z pomocy Pani Lidii Kunickiej!czytaj więcej
Karolina FerencKarolina Ferenc
15:58 10 Sep 22
Jako klientka z czystym sumieniem polecam usługi Pani Adwokat Lidii Kunickiej. Od pierwszego... spotkania Pani Lidia była w pełni oddana i zaangażowana w moją sprawę doprowadzając ją do końca z pozytywnym rezultatem. Pani Adwokat jest uprzejma, komunikatywna a przede wszystkim rzetelna i bardzo profesionalna we wszystkich aspektach swojej pracy. Pani Lidia posiada bardzo dużą wiedzę oraz doświadczenie, widoczne już od pierwszego kontaktu, dlatego nie wahałam się podejmując z nią współpracę i zdecydowanie nie żałuję. Dziękuję jeszcze raz za wsparcie, nie tylko prawne ale też mentalne, oraz podjęcie się ciężkiej sprawy z tak świetnym rezultatem.czytaj więcej
Agnieszka ZubAgnieszka Zub
14:20 10 Aug 22
Serdecznie polecam Panią Adwokat Lidię Kunicką, zaangażowana w sprawę, zawsze pomocna, jestem... bardzo zadowolona z przebiegu naszej współpracy oraz z wyniku rozprawy🙂czytaj więcej
RoksanaRoksana
16:48 11 Jul 22
Witam ! Pani Lidia pełen profesjonalizm ,jestem bardzo wdzięczny .Polecam serdecznie
Marta MichalkiewiczMarta Michalkiewicz
17:55 23 Jun 22
Taki Adwokat to skarb! Ciepła, serdeczna, dysponująca ogromną wiedzą i doświadczeniem.Skuteczność... zakończona pełnym sukcesem. Dzięki Pani Lidii człowiek czuje się zaopiekowany i bezpieczny. Cudowny człowiek i skuteczny Adwokat. Dziękuję Pani Lidio za opiekę nad moją rodziną. ☺️czytaj więcej
jarosław MIśkiewiczjarosław MIśkiewicz
05:10 16 Apr 22
W pierwszej kolejności chciałbym bardzo podziękować Pani Mecenas Lidia Kowalskiej,za bardzo dobrą... współpracę i wygraną na naszą korzyść z kodeksu KK. Podjęcie współpracy z Panią Lidią była najlepszą decyzją. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z prawem, ale każdemu może się zdarzyć. Cała sprawa przebiegła sprawnie. Pani Mecenas do samej sprawy podeszła z pełnym profesjonalizmem z pełnym zaangażowaniem i zagłębieniem się w każdy najmniejszy szczegół postępowania za co bardzo dziękuję. Gdyby nie współpraca z Panią Lidią zapewnie miałbym duży większe kłopoty.Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę Pani Lidii dużo sukcesów w karierze zawodowejczytaj więcej
Anna SochaAnna Socha
17:13 01 Mar 22
Profesjonalna i fachowa pomoc ☺️Pani Lidia działa szybko i sprawnie, ma oglomne... doświadczenie i wie co robi.Bardzo miła kobieta, polecam z całego serca.czytaj więcej
KasiaKasia
21:04 24 Nov 21
Serdecznie dziękuję Pani Adwokat za współpracę. Polecam z całego serca. Ciepła miła a zarazem... obeznana i profesjonalna osoba. Dobry kontakt, potrafi rozmawiać z ludźmi, zawsze zostawia dobre słowo i nigdy nie odmawia dobrej rady. Bardzo skuteczna. Polecam!!!czytaj więcej
js_loader