Upadłość konsumencka – pytania i odpowiedzi

kancelaria adwokacka Adwokat Lidia Kowalska

Złożenie wniosku o upadłość

Upadłość konsumencka i jej ogłoszenie powinno być ostatecznością. Dlatego też, przed złożeniem wniosku warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata,  który przeanalizuje Twoją sytuację i oceni czy wykorzystałeś wszelkie możliwe sposoby, by uporać się z  zadłużeniem. 

Kancelaria oferuje dłużnikom pomoc prawną również na etapie rozmów z wierzycielami, zawarcia ugody oraz negocjacji jej warunków. 

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania naszych Klientów, związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, w odniesieniu do poszczególnych etapów postępowania. 

Upadłości konsumencka – kto może złożyć wniosek?

Każdy konsument który  jest dłużnikiem może wystąpić z wnioskiem. Warto zwrócić uwagę, iż w niektórych sytuacjach wniosek może być również złożony przez samego wierzyciela. 

Od 24 marca 2020 r. wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć również przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.Przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej mogą ogłosić upadłość na zasadach analogicznych jak konsumenci.

Czy jeśli pozostaję w związku małżeńskim mogę złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości wspólnie z małżonkiem?

Brak jest uregulowań pozwalających na wspólne złożenie wniosku z małżonkiem. Konieczne jest zatem złożenie dwóch niezależnych od siebie wniosków. 

Upadłość konsumencka – Ile kosztuje złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości ?

Opłata sądowa od wniosku wynosi 30 zł. Płatności należy dokonać na rachunek bankowy Sądu do którego składamy wniosek. 

Do jakiego sądu należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? 

Zgodnie z art. 18 ustawy prawo upadłościowe, sprawy o ogłoszenie upadłości rozpatrywane są przez sądy upadłościowe. Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy –  sąd gospodarczy.

Na mocy art. 19 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe „Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika”.

Natomiast ust. 1c  powyższego artykułu stanowi, że: „W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub zawodową domniemywa się, że głównym ośrodkiem jej podstawowej działalności jest główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej; w przypadku każdej innej osoby fizycznej domniemywa się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce zwykłego pobytu tej osoby”.

Upraszczając, głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce, w którym dłużnik regularnie zarządza swoją działalnością o charakterze ekonomicznym. Drugim elementem jest rozpoznawalność dla osób trzecich.

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, powinna złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu, w okręgu którego posiada  miejsce zwykłego pobytu. W praktyce jest to więc miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. 

Do jakiego Sądu należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej gdy dłużnik nie ma w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zwykłego pobytu albo siedziby?

W opisanej sytuacji właściwy jest sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika. Miejsce położenia majątku dłużnika, ma znaczenie wyłącznie w przypadku,  gdy żaden z powyższych sposób nie pozwolił na ustalenie właściwego sądu.

Czy upadłość konsumencka jest możliwa jeśli mam jednego wierzyciela i nie posiadam majątku?

Możliwość złożenie wniosku nie jest uzależniona od ilości wierzycieli. W praktyce oznacza to, że nawet gdy masz jednego wierzyciela możesz ogłosić upadłość konsumencką

Brak jest również limitu kwotowego, od którego zależy możliwość złożenia wniosku. Należy jednak pamiętać, że co do zasady upadły musi pokryć koszty postępowania upadłościowego. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach koszty te mogą być zaliczone na rachunek Skarbu Państwa. 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w obszarze upadłości konsumenckiej to zachęcamy do kontaktu z Kancelarią również za pośrednictwem formularza ,,porady prawne online”.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka

Zapraszamy do siedziby głównej we Wrocławiu oraz filii w Jeleniej Górze

G LG L
12:07 21 Dec 22
Jako niesłyszący Klient jestem wdzięczny tej Adwokatki, starała się jak może, oczywiście wszystko... załatwiła w mojej sprawie i dokładnie ustaliła co i jak. Dziękuję, i gorąco polecam na przyszłość!czytaj więcej
Paweł WiencekPaweł Wiencek
07:54 17 Dec 22
Pani Mecenas dokonała w mojej sprawie rzeczy - wydawało się - niemożliwych. Cały czas bieżący... kontakt i pełne zaangażowanie. Gorąco polecam skorzystanie z pomocy Pani Lidii Kunickiej!czytaj więcej
Karolina FerencKarolina Ferenc
15:58 10 Sep 22
Jako klientka z czystym sumieniem polecam usługi Pani Adwokat Lidii Kunickiej. Od pierwszego... spotkania Pani Lidia była w pełni oddana i zaangażowana w moją sprawę doprowadzając ją do końca z pozytywnym rezultatem. Pani Adwokat jest uprzejma, komunikatywna a przede wszystkim rzetelna i bardzo profesionalna we wszystkich aspektach swojej pracy. Pani Lidia posiada bardzo dużą wiedzę oraz doświadczenie, widoczne już od pierwszego kontaktu, dlatego nie wahałam się podejmując z nią współpracę i zdecydowanie nie żałuję. Dziękuję jeszcze raz za wsparcie, nie tylko prawne ale też mentalne, oraz podjęcie się ciężkiej sprawy z tak świetnym rezultatem.czytaj więcej
Agnieszka ZubAgnieszka Zub
14:20 10 Aug 22
Serdecznie polecam Panią Adwokat Lidię Kunicką, zaangażowana w sprawę, zawsze pomocna, jestem... bardzo zadowolona z przebiegu naszej współpracy oraz z wyniku rozprawy🙂czytaj więcej
RoksanaRoksana
16:48 11 Jul 22
Witam ! Pani Lidia pełen profesjonalizm ,jestem bardzo wdzięczny .Polecam serdecznie
Marta MichalkiewiczMarta Michalkiewicz
17:55 23 Jun 22
Taki Adwokat to skarb! Ciepła, serdeczna, dysponująca ogromną wiedzą i doświadczeniem.Skuteczność... zakończona pełnym sukcesem. Dzięki Pani Lidii człowiek czuje się zaopiekowany i bezpieczny. Cudowny człowiek i skuteczny Adwokat. Dziękuję Pani Lidio za opiekę nad moją rodziną. ☺️czytaj więcej
jarosław MIśkiewiczjarosław MIśkiewicz
05:10 16 Apr 22
W pierwszej kolejności chciałbym bardzo podziękować Pani Mecenas Lidia Kowalskiej,za bardzo dobrą... współpracę i wygraną na naszą korzyść z kodeksu KK. Podjęcie współpracy z Panią Lidią była najlepszą decyzją. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z prawem, ale każdemu może się zdarzyć. Cała sprawa przebiegła sprawnie. Pani Mecenas do samej sprawy podeszła z pełnym profesjonalizmem z pełnym zaangażowaniem i zagłębieniem się w każdy najmniejszy szczegół postępowania za co bardzo dziękuję. Gdyby nie współpraca z Panią Lidią zapewnie miałbym duży większe kłopoty.Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę Pani Lidii dużo sukcesów w karierze zawodowejczytaj więcej
Anna SochaAnna Socha
17:13 01 Mar 22
Profesjonalna i fachowa pomoc ☺️Pani Lidia działa szybko i sprawnie, ma oglomne... doświadczenie i wie co robi.Bardzo miła kobieta, polecam z całego serca.czytaj więcej
KasiaKasia
21:04 24 Nov 21
Serdecznie dziękuję Pani Adwokat za współpracę. Polecam z całego serca. Ciepła miła a zarazem... obeznana i profesjonalna osoba. Dobry kontakt, potrafi rozmawiać z ludźmi, zawsze zostawia dobre słowo i nigdy nie odmawia dobrej rady. Bardzo skuteczna. Polecam!!!czytaj więcej
js_loader