Prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej

odstąpienie od umowy deweloperskiej

W ostatnim poście mogłeś dowiedzieć się czym jest umowa deweloperska, czego dotyczy, kto jest jej stroną i jakie obowiązki ciążą na deweloperze w związku z jej podpisaniem. W dzisiejszym wpisie prawnik umowa deweloperska przybliży Ci zagadnienia dotyczące prawa odstąpienia od umowy deweloperskiej.

odstąpienie od umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska – odstąpienie od umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska ma spore znaczenie dla stron i stanowi dla nich swojego rodzaju prawną gwarancję. Dla nabywcy jest to wybudowanie konkretnego lokalu mieszkalnego bądź domu i przeniesienie własności, a dla dewelopera – pewność otrzymania środków finansowych. Co jednak w przypadku, gdy któraś ze stron nie wywiązuje się z umowy? Wówczas, w niektórych przypadkach, możliwe jest odstąpienie od umowy deweloperskiej.

Strony nie mogą odstąpić od umowy, z dowolnego powodu (np. zmiana planów życiowych, sytuacji finansowej itp). Ustawa deweloperska wymienia konkretne okoliczności, które pozwalają na odstąpienie od umowy (art. 29-31 ustawy). Dodatkowo strony w samej umowie mogą ustalić jeszcze inne okoliczności dające nabywcy prawo do odstąpienia od zawartej umowy. Dlaczego jedynie nabywcy? Gdyż w tej kwestii deweloper nie może rozszerzać swoich uprawnień.

Niekompletna umowa deweloperska

Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej, jeżeli umowa deweloperska jest niekompletna, nie zawiera wszystkich wymaganych elementów. Są one enumeratywnie wyliczone w art. 22 ust. 1 ustawy deweloperskiej.

Prospekt informacyjny podstawą do odstąpienia

Bardzo ważnym elementem przy zawieraniu umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który w formie pisemnej bądź elektronicznej przygotowuje deweloper.

W prospekcie znajdują się konkretne informacje dotyczące nieruchomości i ma on za zadanie pomóc potencjalnemu nabywcy zorientować się we wszystkich istotnych postanowieniach dotyczących nieruchomości. Jeśli deweloper wprowadzi do prospektu zmiany i nie poinformuje o tym nabywcy, nabywca może od umowy odstąpić. Tak samo dzieje się, gdy informacje zawarte w prospekcie informacyjnym są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej. Nabywca ma również prawo do odstąpienia w sytuacji, gdy otrzymał niekompletny prospekt informacyjny albo w ogóle go nie dostał. 

W przypadku powyższych sytuacji nabywca ma prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia.

Nieprzeniesienie prawa własności

Kolejne uprawnienie nabywcy do odstąpienia od umowy wiąże się z przeniesieniem własności, a ściślej z brakiem takiego przeniesienia. Jak już wspominaliśmy w poprzednim poście – umowa deweloperska nie prowadzi do nabycia własności lokalu. Konieczne jest zawarcie drugiej umowy – o przeniesienie własności. W umowie deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do zrobienia tego w określonym terminie. Jeśli nie sprosta temu obowiązkowi, nabywca ma prawo odstąpienia od zawartej umowy. Co jednak ważne – nabywca najpierw musi wyznaczyć deweloperowi dodatkowe 120 dni na przeniesienie własności. Dopiero jeśli i w tym dodatkowym terminie własność nie zostanie przeniesiona, nabywca może od umowy odstąpić.

Umowa deweloperska prawnik wrocław

Prawo dewelopera do odstąpienia od umowy

Deweloper również ma prawo do odstąpienia od zawartej umowy deweloperskiej, jednak w porównaniu do nabywcy ma w tym zakresie mniej możliwości. Ustawa deweloperska przewiduje wyłącznie trzy takie przypadki i strony w umowie deweloperskiej nie mogą rozszerzyć tego katalogu.

Deweloper ma prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku, gdy nabywca nie zapłaci w wyznaczonym terminie (bądź w określonej wysokości) kwoty przewidzianej w umowie deweloperskiej. Zanim jednak deweloper będzie mógł z tego prawa skorzystać, musi on wcześniej wezwać nabywcę do zapłaty i wyznaczyć mu kolejny termin, wynoszący co najmniej 30 dni. Deweloper nie będzie mógł skorzystać z tego uprawnienia, jeśli nabywca nie płaci w terminie ze względu na siłę wyższą.

Drugim przypadkiem jest niestawienie się nabywcy do odbioru lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Z kolei trzecim – niestawienie się nabywcy u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo własności. Jednak i w tych przypadkach deweloper nie może natychmiast odstąpić od umowy. Musi on wezwać (w formie pisemnej) nabywcę na drugi termin – odbioru lokalu/domu bądź wizyty u notariusza. Ten kolejny termin musi być oddalony od poprzedniego o co najmniej 60 dni. Jeśli na przeszkodzie odbioru mieszkania, czy też stawienia się u notariusza stoi siła wyższa, deweloper nie może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy.

Umowa deweloperska – inne możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej

Chęć rozwiązania umowy deweloperskiej nabywca może indywidualnie przedyskutować z deweloperem. Ten z kolei może uzależnić wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy od zapłaty przez nabywcę jakiejś kwoty. Deweloper nie musi się godzić na rozwiązanie umowy – jego zgoda i działanie na rękę nabywcy wynika wyłącznie z jego dobrej woli. Ważne jest to, że jeśli strony dojdą do porozumienia, rozwiązanie umowy musi nastąpić w formie aktu notarialnego.

Jeśli nabywca posiada zdolność finansową, może on doprowadzić transakcję z deweloperem do końca, a następnie sprzedać mieszkania bądź dom innej osobie.

Kolejnym rozwiązaniem jest znalezienie przez nabywcę – jeszcze w trakcie trwania budowy – innej osoby, chętnej do nabycia mieszkania/domu, a następnie dokonanie cesji umowy deweloperskiej na jej rzecz. Cesja polega na tym, że w miejsce nabywcy wstępuje inna osoba. Przejmuje ona wówczas na siebie prawa i obowiązki dotychczasowego nabywcy – za ewentualnym rozliczeniem pomiędzy nimi. Cesja może nastąpić wyłącznie za zgodą dewelopera. Osoba wstępująca w miejsce dotychczasowego nabywcy, przejmuje na siebie obowiązek zapłaty dalszych rat. Nowy nabywca uzyskuje prawo do późniejszego nabycia jego własności.

Gdy nabywca nie jest w pewny, czy finalnie będzie chciał nabyć daną nieruchomość, dobrym zabezpieczeniem będzie porozumienie się z deweloperem. W przypadku niewyrażenia zgody przez dewelopera na powyższe, można wprowadzić do umowy dodatkowe prawo odstąpienia, np. w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w obszarze umowy deweloperskiej to zachęcamy do kontaktu z Kancelarią również za pośrednictwem formularza „porady prawne online”.

Edukacja

Podobne wpisy

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka

Zapraszamy do siedziby głównej we Wrocławiu oraz filii w Jeleniej Górze

G LG L
12:07 21 Dec 22
Jako niesłyszący Klient jestem wdzięczny tej Adwokatki, starała się jak może, oczywiście wszystko... załatwiła w mojej sprawie i dokładnie ustaliła co i jak. Dziękuję, i gorąco polecam na przyszłość!czytaj więcej
Paweł WiencekPaweł Wiencek
07:54 17 Dec 22
Pani Mecenas dokonała w mojej sprawie rzeczy - wydawało się - niemożliwych. Cały czas bieżący... kontakt i pełne zaangażowanie. Gorąco polecam skorzystanie z pomocy Pani Lidii Kunickiej!czytaj więcej
Karolina FerencKarolina Ferenc
15:58 10 Sep 22
Jako klientka z czystym sumieniem polecam usługi Pani Adwokat Lidii Kunickiej. Od pierwszego... spotkania Pani Lidia była w pełni oddana i zaangażowana w moją sprawę doprowadzając ją do końca z pozytywnym rezultatem. Pani Adwokat jest uprzejma, komunikatywna a przede wszystkim rzetelna i bardzo profesionalna we wszystkich aspektach swojej pracy. Pani Lidia posiada bardzo dużą wiedzę oraz doświadczenie, widoczne już od pierwszego kontaktu, dlatego nie wahałam się podejmując z nią współpracę i zdecydowanie nie żałuję. Dziękuję jeszcze raz za wsparcie, nie tylko prawne ale też mentalne, oraz podjęcie się ciężkiej sprawy z tak świetnym rezultatem.czytaj więcej
Agnieszka ZubAgnieszka Zub
14:20 10 Aug 22
Serdecznie polecam Panią Adwokat Lidię Kunicką, zaangażowana w sprawę, zawsze pomocna, jestem... bardzo zadowolona z przebiegu naszej współpracy oraz z wyniku rozprawy🙂czytaj więcej
RoksanaRoksana
16:48 11 Jul 22
Witam ! Pani Lidia pełen profesjonalizm ,jestem bardzo wdzięczny .Polecam serdecznie
Marta MichalkiewiczMarta Michalkiewicz
17:55 23 Jun 22
Taki Adwokat to skarb! Ciepła, serdeczna, dysponująca ogromną wiedzą i doświadczeniem.Skuteczność... zakończona pełnym sukcesem. Dzięki Pani Lidii człowiek czuje się zaopiekowany i bezpieczny. Cudowny człowiek i skuteczny Adwokat. Dziękuję Pani Lidio za opiekę nad moją rodziną. ☺️czytaj więcej
jarosław MIśkiewiczjarosław MIśkiewicz
05:10 16 Apr 22
W pierwszej kolejności chciałbym bardzo podziękować Pani Mecenas Lidia Kowalskiej,za bardzo dobrą... współpracę i wygraną na naszą korzyść z kodeksu KK. Podjęcie współpracy z Panią Lidią była najlepszą decyzją. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z prawem, ale każdemu może się zdarzyć. Cała sprawa przebiegła sprawnie. Pani Mecenas do samej sprawy podeszła z pełnym profesjonalizmem z pełnym zaangażowaniem i zagłębieniem się w każdy najmniejszy szczegół postępowania za co bardzo dziękuję. Gdyby nie współpraca z Panią Lidią zapewnie miałbym duży większe kłopoty.Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę Pani Lidii dużo sukcesów w karierze zawodowejczytaj więcej
Anna SochaAnna Socha
17:13 01 Mar 22
Profesjonalna i fachowa pomoc ☺️Pani Lidia działa szybko i sprawnie, ma oglomne... doświadczenie i wie co robi.Bardzo miła kobieta, polecam z całego serca.czytaj więcej
KasiaKasia
21:04 24 Nov 21
Serdecznie dziękuję Pani Adwokat za współpracę. Polecam z całego serca. Ciepła miła a zarazem... obeznana i profesjonalna osoba. Dobry kontakt, potrafi rozmawiać z ludźmi, zawsze zostawia dobre słowo i nigdy nie odmawia dobrej rady. Bardzo skuteczna. Polecam!!!czytaj więcej
js_loader