Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – czy można zgłosić odwołanie?

dożywotni_zakaz_prowadzenia_pojazdów

Na wstępie warto zaznaczyć, że na prawomocnie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów nie przysługuje możliwość zgłoszenia odwołania w postępowaniu karnym. Dzieje się tak, ponieważ właściwym momentem dla ustalenia podstaw zakazu prowadzenia pojazdów jest proces karny. Wtedy też Sąd ocenia, czy zakaz ten należy orzec w stosunku do sprawcy dożywotnio, czy wystarczające jest okresowe orzeczenie tego środka karnego. W związku z brakiem możliwości zgłoszenia odwołania od prawomocnie orzeczonego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, istotny jest udział adwokata od momentu wszczęcia postępowania karnego, aby wykorzystać wszelkie możliwości przewidziane prawem dla osiągnięcia minimalnego okresu stosowania zakazu prowadzenia pojazdów. 

Prowadzenie pojazdu pomimo zakazu – jakie są konsekwencje?

Najbardziej dotkliwą konsekwencją prowadzenia pojazdów pomimo obowiązującego zakazu, jest wszczęcie kolejnego postępowania karnego. Mówiąc inaczej, prowadzenie pojazdu pomimo zakazu stanowi podstawę do skierowania aktu oskarżenia przeciwko osobie, która dopuściła się takiego naruszenia. 

Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego sprawca, który naruszył ciążący na nim dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów musi liczyć się z tym, że kolejne postępowanie wiąże się z dalszymi konsekwencjami prawnymi w postaci orzeczenia kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Dodatkowo, każde ponowne skazanie za prowadzenie pojazdu wbrew zakazowi nałożonemu przez Sąd, może skończyć się dalszymi obciążeniami finansowymi w postaci chociażby kosztów procesu. 

Jeżeli pojazd prowadzony jest wbrew zakazowi przez osobę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających możliwe jest również orzeczenie świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie mniejszej niż 5.000,00 złotych. 

Zachowanie takie zdecydowanie pogarsza sytuację sprawcy, kiedy ten stara się o skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów lub w przypadku rozpatrywania wniosku o blokadę alkoholową. Co istotne, okres na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności za jakiekolwiek przestępstwo. Zatem pobyt w zakładzie karnym wydłuża okres, w którym pojazdów nie możemy prowadzić.

dożywotni_zakaz_prowadzenia_pojazdów

Skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów

Kodeks karny daje możliwość skrócenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Artykuł 84 kodeksu karnego, dopuszcza skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów po upływie 15 lat wykonywania środka karnego. Nie oznacza to jednak, że w dniu w którym upłynie okres 15 lat orzeczonego zakazu, można automatycznie prowadzić każdy pojazd. 

Upływ tego okresu umożliwia skazanemu złożenie wniosku do właściwego Sądu o uznanie środka karnego za wykonany, a tym samym wnioskowanie o skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Sąd musi dojść również do przekonania, że skazany przestrzegał dotychczas porządku prawnego i brak jest obaw, że popełni inne przestępstwo podobne do tego, za które zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono. 

Następnie właściwy Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie rozpatrzenia ww. wniosku, orzekając o jego uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu. 

Ważne jest, aby wniosek ten został należycie sformułowany i uzasadniony. Uzasadnienie powinno zawierać okoliczności przemawiające za uwzględnieniem wniosku tj. dlaczego skazany zasługuje na dobrodziejstwo tej instytucji. Sporządzenie wniosku o skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów warto zlecić doświadczonemu adwokatowi od spraw karnych, który podniesie w treści pisma wszelkie istotne okoliczności dla pozytywnego zakończenia sprawy.

Jak przygotować wniosek o blokadę alkoholową?

Blokada alkoholowa jest urządzeniem zamontowanym w pojeździe, które sprawdza trzeźwość kierowcy przed uruchomieniem silnika. 

Po uprzednim pozytywnym rozpatrzeniu przez Sąd wniosku o udzielnie zgody na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, skazany może prowadzić pojazd pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. 

Osoba, na której ciąży taki zakaz, po upływie 10 lat wykonywania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów może złożyć do właściwego Sądu wniosek o umożliwienie jej dalszego wykonywania tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. 

Wniosek należy skierować do Sądu, który nałożył na skazanego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. W treści wniosku należy opisać okoliczności jakie uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdów przez skazanego nie będzie zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Sam wniosek nie podlega opłacie. 

Niezwykle istotne jest jednak, aby wniosek ten był kompletny i odpowiednio przygotowany, co wpływa na szybkość postępowania. Z całą pewnością warto w tym celu skorzystać z porady doświadczonego adwokata, który zadba aby pismo zawierało wszelkie niezbędne elementy.  Porada zasięgnięta u specjalisty rozwieje wątpliwości, jak również usprawni postępowanie. 

Edukacja

Podobne wpisy

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka

Zapraszamy do siedziby głównej we Wrocławiu oraz filii w Jeleniej Górze

G LG L
12:07 21 Dec 22
Jako niesłyszący Klient jestem wdzięczny tej Adwokatki, starała się jak może, oczywiście wszystko... załatwiła w mojej sprawie i dokładnie ustaliła co i jak. Dziękuję, i gorąco polecam na przyszłość!czytaj więcej
Paweł WiencekPaweł Wiencek
07:54 17 Dec 22
Pani Mecenas dokonała w mojej sprawie rzeczy - wydawało się - niemożliwych. Cały czas bieżący... kontakt i pełne zaangażowanie. Gorąco polecam skorzystanie z pomocy Pani Lidii Kunickiej!czytaj więcej
Karolina FerencKarolina Ferenc
15:58 10 Sep 22
Jako klientka z czystym sumieniem polecam usługi Pani Adwokat Lidii Kunickiej. Od pierwszego... spotkania Pani Lidia była w pełni oddana i zaangażowana w moją sprawę doprowadzając ją do końca z pozytywnym rezultatem. Pani Adwokat jest uprzejma, komunikatywna a przede wszystkim rzetelna i bardzo profesionalna we wszystkich aspektach swojej pracy. Pani Lidia posiada bardzo dużą wiedzę oraz doświadczenie, widoczne już od pierwszego kontaktu, dlatego nie wahałam się podejmując z nią współpracę i zdecydowanie nie żałuję. Dziękuję jeszcze raz za wsparcie, nie tylko prawne ale też mentalne, oraz podjęcie się ciężkiej sprawy z tak świetnym rezultatem.czytaj więcej
Agnieszka ZubAgnieszka Zub
14:20 10 Aug 22
Serdecznie polecam Panią Adwokat Lidię Kunicką, zaangażowana w sprawę, zawsze pomocna, jestem... bardzo zadowolona z przebiegu naszej współpracy oraz z wyniku rozprawy🙂czytaj więcej
RoksanaRoksana
16:48 11 Jul 22
Witam ! Pani Lidia pełen profesjonalizm ,jestem bardzo wdzięczny .Polecam serdecznie
Marta MichalkiewiczMarta Michalkiewicz
17:55 23 Jun 22
Taki Adwokat to skarb! Ciepła, serdeczna, dysponująca ogromną wiedzą i doświadczeniem.Skuteczność... zakończona pełnym sukcesem. Dzięki Pani Lidii człowiek czuje się zaopiekowany i bezpieczny. Cudowny człowiek i skuteczny Adwokat. Dziękuję Pani Lidio za opiekę nad moją rodziną. ☺️czytaj więcej
jarosław MIśkiewiczjarosław MIśkiewicz
05:10 16 Apr 22
W pierwszej kolejności chciałbym bardzo podziękować Pani Mecenas Lidia Kowalskiej,za bardzo dobrą... współpracę i wygraną na naszą korzyść z kodeksu KK. Podjęcie współpracy z Panią Lidią była najlepszą decyzją. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z prawem, ale każdemu może się zdarzyć. Cała sprawa przebiegła sprawnie. Pani Mecenas do samej sprawy podeszła z pełnym profesjonalizmem z pełnym zaangażowaniem i zagłębieniem się w każdy najmniejszy szczegół postępowania za co bardzo dziękuję. Gdyby nie współpraca z Panią Lidią zapewnie miałbym duży większe kłopoty.Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę Pani Lidii dużo sukcesów w karierze zawodowejczytaj więcej
Anna SochaAnna Socha
17:13 01 Mar 22
Profesjonalna i fachowa pomoc ☺️Pani Lidia działa szybko i sprawnie, ma oglomne... doświadczenie i wie co robi.Bardzo miła kobieta, polecam z całego serca.czytaj więcej
KasiaKasia
21:04 24 Nov 21
Serdecznie dziękuję Pani Adwokat za współpracę. Polecam z całego serca. Ciepła miła a zarazem... obeznana i profesjonalna osoba. Dobry kontakt, potrafi rozmawiać z ludźmi, zawsze zostawia dobre słowo i nigdy nie odmawia dobrej rady. Bardzo skuteczna. Polecam!!!czytaj więcej
js_loader